باهوش ترین حیوانات خانگی

گربه

۴ دی ۱۳۹۹ 16 بازدید

باهوش ترین حیوانات خانگی

بعضی از حیوانات قطعا باهوش‌تر از سایرین هستند. در سال‌های اخیر مطالعات زیادی برای ارزیابی ضریب هوشی حیوانات مختلف انجام گرفته است. اما کدام حیوانات خانگی باهوش‌تر هستند؟ و ضریب هوشی حیوانات چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

رده‌بندی حیوانات بر اساس سطح هوش دشوار است، چون ضریب هوشی گونه‌های مختلف به شیوه‌های متفاوتی اندازه‌گیری می‌شود (گرچه اغلب از تست استفاده می‌شود). سطح هوش در انسان‌ها با پرسیدن سؤال، حل مسئله و تعیین ضریب هوشی مشخص می‌شود. اما شما نمی‌توانید این کار را با حیوانات انجام دهید. بنابراین، از تست‌های مختلف، مطالعات بلندمدت، مشاهدات و مقایسه یک به یک برای ارزیابی سطح هوش حیوانات مختلف استفاده می‌شود.

۱. پرندگان

پرندگان به طور جدی و عمیق مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و نتایج نشان می‌دهند که برخی از آن‌ها از سطح هوش بالاتری در مقایسه با گونه‌های دیگر برخوردارند. یکی از حیوانات خانگی محبوبی است که نشان داده ضریب هوشی بالایی دارد. محققان دانشگاه ‌هاروارد از طریق تست‌های مختلف نشان داده‌اند که این پرنده در سطح متفاوتی قرار می‌گیرد.

پرنده باهوش کاسکو

حتما می‌دانید کاما کاسکوها می‌توانند اشیاء و مقادیر را نیز تشخیص دهند، رنگ‌های مختلف را از هم تمییز داده و حتی بشمارند. گفته می‌شود که یک خاکستری آفریقایی به نام «الکس» از سطح هوشی یک بچه ۶ ساله برخوردار بوده است.

علاوه بر خاکستری‌های آفریقایی، طوطی‌های دیگر نیز بسیار باهوش هستند، هوش بالا در گونه‌های دیگر پرندگان مانند کلاغ‌ها نیز مشاهده شده است.

۲. نخستی‌سانان (Primates)

شامپانزه‌ها نزدیکیِ زیادی با انسان‌ها دارند. نه تنها ۹۹% از دی‌اِن‌اِی (DNA) این حیوان مشابهِ انسان است، که از هوش بالایی نیز برخوردارند. شامپانزه‌ها به دفعات مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و گفته می‌شود که احساساتی مانند همدلی و پشیمانی را دارا هستند. همچنین می‌توانند برای شکار و تهیه غذا ابزار درست کنند، حافظه بلندمدت دارند و می‌توانند خود را در آینه تشخیص دهند؛ می‌توانند رنگ‌ها، اشکال و اشیاء را از هم تشخیص داده و حتی برای ایجاد ارتباط با انسان از زبان اشاره استفاده کنند.

شامپانزه باهوش

با این وجود، شامپانزه‌ها و سایر نخستی‌ها حیوانات خانگی مناسبی نیستند؛ چرا که به دلیل برخورداری از هوش بالا به وقت و فضای قابل توجهی احتیاج دارند.

۳. خوک‌ها

خوک‌های Potbellied در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی به عنوان حیوان خانگی پیدا کرده‌اند و هر روزه افراد بیشتری به هوش آن‌ها پی می‌برند. خوک‌ها موجوداتی بسیار اجتماعی و باهوش هستند. آن‌ها حافظه بلندمدت دارند، خوک‌های دیگر و همچنین انسان‌ها را می‌شناسند و حتی گفته می‌شود که می‌توانند دیگر خوک‌ها را تحت کنترل گرفته یا تحت تاثیر قرار دهند.

۴. سگ‌ها

صاحبان سگ‌ها می‌دانند که این حیوانات باهوش هستند. سگ‌ها به طور معمول نگهبانی و قوانین خانه را به سرعت یاد می‌گیرند.

سگ بردر کولی

بردر کولی (Border Collie) اغلب به عنوان یکی از باهوش‌ترین نژادهای سگ شناخته می‌شود. آنها یک سگ عالی برای گله هستند و می‌توانند دستورات کلامی و حرکات اشاره را یاد بگیرند. همچنین می‌توانند کلمات بیشتری را نسبت به سایر نژادها درک کنند.

۵. موش‌ها

موش‌ها ممکن است کوچک باشند، اما هوش بالایی دارند. از این جوندگان کوچک اغلب در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود، اما در عین حال مطالعات زیادی بر روی آن‌ها انجام داده‌اند که نشان می‌دهد موش‌ها چقدر باهوش هستند.

موش باهوش خانگی

صاحبان این حیوانات اهلی دوست‌داشتنی می‌دانند که این حیوان چقدر مهربان است، چقدر دوست دارد مورد نوازش قرار گیرد و چگونه صاحب خود را تشخیص می‌دهد. آن‌ها موجوداتی بسیار تمیز و اجتماعی هستند. پیچیدگی‌های ارتباطی، حالت چهره و پاسخشان به محرک‌های مختلف نشان می‌دهد که موش‌ها به شکل قابل‌توجهی باهوش هستند.

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *