باهوش ترین پرندگان

پرندگان

۴ دی ۱۳۹۹ 22 بازدید

باهوش ترین پرندگان

هوش حیوانات سال‌ها مورد مطالعه قرار گرفته است و  معمولا در بالاترین رده باهوش‌ترین حیوانات قرار دارند، اما برخی از پرندگان از جمله گونه‌های طوطی که اغلب به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌شوند ، نسبت به بقیه باهوش‌تر هستند. در این مطلب، با ۵ نژاد از باهوش‌ترین پرندگان خانگی آشنا خواهیم شد.

 

۱.طوطی خاکستری آفریقایی (کاسکو)

یشترین گونه مورد مطالعه در حیوان خانگی بوده و سطح بالایی از هوش را نشان داده‌اند. یکی از مشهورترین آن‌ها الکس نام داشت، اما در سال ۲۰۰۷ در سنین جوانی و ۳۱ سالگی در گذشت. او در سن یک سالگی توسط یک دانشجوی دکترا، دکتر پپربرگ که از او مراقبت می‌کرد و در تمام عمر او را مورد مطالعه قرار داد، خریداری شد.

طوطی خاکستری آفریقایی (کاسکو)
باهوش‌ترین پرندگان خانگی: طوطی خاکستری آفریقایی (کاسکو)

تا پیش از الکس، بیشتر تحقیقات در مورد هوش پرندگان با استفاده از کبوترها انجام می‌شد و نیازی به گفتن نیست که اکثر آن‌ها ناامیدکننده بودند. الکس افکار مردم را در مورد یادگیری پرندگان تغییر داد. با گذشت سال‌ها و تا زمان مرگش، الکس بیش از ۱۰۰ کلمه انگلیسی آموخت و تصور می شد هنگام مرگ، هوشی برابر یک کودک ۵ ساله داشت.

منتقدان می‌گویند شاید الکس تنها دستاورد یادگیری بوده است نه فهمیدن، اما اگر رفتار او تنها یک پاسخ به آموزش باشد، توانایی‌های الکس از آن‌چه که بیشتر پرندگان حیوان خانگی قادر به دستیابی به آن بودند، فراتر رفته است. به خاطر الکس، طوطی‌های خاکستری آفریقایی اکنون به مشهورترین پرندگان خانگی معروفند و به تحریک ذهنی مداوم احتیاج دارند.

 

۲.ماکائو

ماکائوها همانند طوطیان خاکستری آفریقایی، انواع مختلفی دارند، از جمله بلندترین طوطی دنیا که ماکائو Hyacinth نام دارد. تصور می‌شود که همه طوطی‌ها از جمله ماکائوها سطح هوش بالایی دارند.

سطح هوشی برخی ماکائوها با کودک نوپای انسان مقایسه شده است. آن‌ها می‌توانند برخی مسائل را حل کنند، از ابزارها استفاده کنند و ارتباط زیادی با پرندگان دیگر داشته باشند، از صداها و حتی تغییرات جسمی مانند سرخ شدن صورت برای درک مسائل استفاده می‌کنند.

ماکائو
باهوش‌ترین پرندگان خانگی: ماکائو

یک مطالعه کانادایی نشان داد که پس از تجزیه و تحلیل ۹۸ مغز پرنده مختلف، تفاوت قطعی در اندازه یک قسمت خاص از مغز طوطی وجود دارد. این قسمت از مغز طوطی شباهت زیادی با مغز پریمات‌ها و وظیفه برقراری ارتباط بین قشر مغز و مخچه را بر عهده دارد. به آن هسته مارپیچ گفته می‌شود و در طوطی‌ها دو تا پنج برابر بزرگ‌تر از قسمتی است که در مغز یک مرغ قرار دارد. تصور می‌شود این قسمت از مغز، نقش عمده‌ای در برنامه‌ریزی و اجرای رفتارهای پیشرفته دارد.

 

۳.طوطی کاکلی (کاکاتو)

کاکاتو یک نوع طوطی است و اولین طوطی است که دیده شد می‌تواند ساز موسیقی بسازد! در استرالیا، کاکاتوهای نخلpalm cockatoos  از شاخه‌ها و غلاف‌های بذر برای ساخت طبل استفاده می‌کنند و سایر انواع کاکاتوها می‌توانند به ضرب موسیقی بپیوندند که نشان می‌دهد که درک درستی از ریتم دارند.

طوطی کاکلی (کاکاتو)
باهوش‌ترین پرندگان خانگی: طوطی کاکلی (کاکاتو)

یک مطالعه با استفاده از کاکاتوی گوفین که نوع کوچکی از کاکاتوها است، نشان داد که آن‌ها شناخت متناسبی از اشیای دور خود دارند. مثلا مهره در جیب که دور از چشم است که اغلب برای توصیف مطالعات شناخت شی در پرندگان استفاده می‌شود. در نوزادان انسان، حل پازل شناخت شی به طور معمول تا سن ۱۸ تا ۲۴ ماهگی امکان‌پذیر نیست. جای تعجب نیست، این مطالعه نشان داد که کاکاتوهای وحشی گوفین Goffin توانایی استدلال دارند که قابل مقایسه با پریمات‌ها و نوزادان انسان است.

 

۴.طوطی کوچک دم‌دراز (مرغ عشق)

رایج‌ترین طوطی‌ها که بیشتر به عنوان مرغ عشق از آن یاد می‌شود، در واقع یکی از کوچک‌ترین اعضای خانواده طوطی‌ها است، اما فقط به دلیل کوچک بودن، به این معنی نیست که نمی‌تواند باهوش هم باشد!

طوطی کوچک دم‌دراز (مرغ عشق)
باهوش‌ترین پرندگان خانگی: طوطی کوچک دم‌دراز (مرغ عشق)

مرغ عشق‌ها اولین گونه غیر پستاندار بودند که درک درستی از زبان بشر نشان دادند. هوش آن‌ها را با یک کودک هفت ماهه انسان برابر می‌دانند. یک مطالعه نشان داد که مرغ عشق‌ها قادر به تشخیص الگوی خاصی از کلمات بی‌معنی هستند، این توانایی بسیار مهم است زیرا قبل از این مطالعه، فقط انسان‌ها ، موش‌ها ، میمون‌ها و سایر گونه‌های باهوش‌تر قادر به انجام این کار بودند.

 

۵. طوطی خورشیدی (کانور)

مانند سایر پرندگان موجود در این لیست، انواع مختلفی از کانورها وجود دارد و همه کانورها جزو طوطیها هستند. به همین دلیل، کانورها همچنین به منظور تحریک مغزهای هوشمند خود نیاز به تحریک ذهنی دارند. همه‌ی کانورها به شما نشان می‌دهند که واقعاً چقدر باهوش هستند و شما را شگفت‌زده خواهند کرد.

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *