معرفی نژاد قهدریجانی

سگ

۹ دی ۱۳۹۹ 27 بازدید

معرفی نژاد قهدریجانی

سگ قهدریجانی یکی از نژادهای سگ ایرانیه که به خاطر جثه خیلی بزرگ و شجاعت و حس محافظت بالایی که داره یکی از پرطرفدارترین سگهای گله و سگ نگهبان به شمار میره. امروز قصد داریم در مورد این سگ غول پیکر و شجاع صحبت کنیم و در مورد تاریخچه، ویژگیهای ظاهری و رفتاری و نگهداری نژاد سگ قدرجونی با شما صحبت کنیم. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

مسابقات سگ در اصفهان

تاریخچه سگ قهدریجانی

خاستگاه اصلی سگ قهدریجانی که در گویش محلی بهش قدرجونی گفته می‌شه شهر قهدریجان از توابع شهرستان فلاورجان در استان اصفهانه. اما امروزه در سرتاسر کشور و در شهرهای مختلف این سگ در موراد مختلف مثل گله داری و نگهبانی مورد استفاده قرار می‌گیره.

از گذشته این نژاد به خاطر ویژگی‌های ممتازی که داره به عنوان سگ گله و نگهبان استفاده میشده و امروزه هم به خاطر محبوبیت بالای این سگ بین دامداران و همینطور باغداران، پرورش دهنده‌های زیادی در همین منطقه قهدریجان اقدام به پرورش و فروش این نژاد سگ می‌کنن. در واقع، مرکز فروش و پرورش این سگ ۵ کیلومتری فلاورجان و ۲۵ کیلومتری شهر اصفهانه.

این نژاد سگ ایرانی به دلیل مستند نبودن تاریخچه پرورش و اثبات اصالت و خلوصش هنوز به عنوان یه نژاد خالص به ثبت جهانی نرسیده. اما خود پرورش دهنده‌های محلی اصفهان معیارهایی برای تشخیص سگ قهدریجانی اصیل و خالص دارن که در ادامه به اونا اشاره می‌کنیم.

عکس نژاد سگ قدرجانی

ویژگی‌های ظاهری و مشخصات سگ قدرجانی اصیل

سگهای قدرجانی سگهایی فوق‌العاده بزرگ و غول پیکر هستن که حتی دیدنشون هم ترسناکه و هرکسی جرات نزدیک شدن به اونا رو نداره. این نژاد سینه‌ای ستبر و بزرگ، عضلاتی درشت و قوی، پوزه درشت و سیاه، فک پهن و بسیار قوی و قدرت جنگاوری و شجاعت بالایی داره.

قد سگ قدرجونی:

قد سگهای ماده قدرجونی حداقل ۷۰ سانتیمتر و سگهای قدرجونی نر بالای ۷۵ سانتیمتره.

البته چون این نژاد ثبت رسمی نشده اطلاعاتی که در موردش داریم جسته و گریخته است، اما گفته می‌شه که قد سگهای قهدریجانی تا ۹۲ سانتیمتر هم مشاهده شده و اکثر سگهای قدرجونی درجه یک و با اصالت بالا بین ۸۰-۸۵ سانتیمتر قدشونه.

برای اینکه تصور بهتری از قد و بالای این سگهای بزرگ داشته باشید باید بگیم که به طور مثال قد سگ ژرمن شپرد در بیشترین حالت ۶۵ سانتیمتره.

وزن سگ قهدریجانی:

وزن این سگهای بزرگ با توجه به جنسیت و جثه‌ای که دارن متفاوته؛ اما به طور کلی سگهای قدرجونی ماده حدود ۶۰ کیلوگرم و سگهای قدرجونی نر بالای ۶۰ کیلوگرم وزن دارن.

پوشش بدن:

بدن سگهای قدرجونی پوشش بسیار متراکمی داره که باعث می‌شه تحمل بالایی در برابر آب و هوای سرد داشته باشن. همینطور دم این نژاد بسیار پرپشت و به سمت عقب برگشته است که موقع حمله این قوس دم بیشتر هم می‌شه.

عکس سگ قدرجونی گله

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *